Информационната кампания "Искам да споделя, искам да знам!" предоставя обществено образование, информация и ресурси по въпроси, свързани с пристрастяването към наркотични вещества и тяхното въздействие върху живота на индивида, семействата и общностите, за да разпространи знанието, че пристрастяването е болест.
Каква е целта на кампанията?
Онлайн кампанията "Искам да споделя, искам да знам!" има за цел да премахне стигмата на младежката зависимост и в крайна сметка да премахне пречките пред младите хора (и техните близки) да потърсят помощ навреме.
За постигане на целите на проекта, дейността предвижда организиране и изпълнение на информационна онлайн кампания, насочена към превенция на наркотичните зависимости, посредством създаване на среда за споделяне и помощ, ангажиране на младежите в общността при разбиране проблемите на зависимите, изграждане на среда за възприемане и реагиране.
Онлайн кампанията има за цел да привлече вниманието и да е отговорна към личното възприятие на младите хора.
Поставяйки въпроса "Искам да споделя, бихте ли ме осъдили за това?“, има за цел да предизвиква възприятията на младежите и ги прикани да се замисли за неудобната реалност, която стои зад употребата на наркотици и алкохол от много млади хора. Това може да включва психични заболявания, семейни отношения, злоупотреби с доверието, прекъсване на училищното образование, травми.
Като се насърчава малко повече съпричастността и по-малко осъждането, се цели положителна промяна за повече млади хора в криза и разбиране не техните проблеми.
Ако се притеснявате, че ваш приятел употребява наркотични вещества - например трева или алкохол - е важно да се свържете с него, особено ако смятате, че сте един от малкото хора, които знаят за употребата на вещества. Въпреки това, може да е трудно да насърчите приятел да потърси помощ, без неволно да излезете като осъждащ или реагиращ прекалено остро.
Преди да се свържете с него, може да е полезно да се информирате за последиците от това, което употребяват, тъй като ще можете да проведете по-информиран разговор. Не искате да звучите така, сякаш изнасяте лекция или рецитирате факти от учебник - но по-доброто разбиране на това как наркотиците влияят на мозъка ще ви помогне да подходите към ситуацията с по-голяма увереност.
Друго нещо, което може да ви помогне да проведете продуктивен обмен на мнения, е ако дойдете подготвени с конкретни "доказателства" за употребата на наркотични вещества от тяхна страна, за да подкрепите опасенията си.
Хората, борещи се с наркотични вещества, често не искат да признаят или да признаят, че имат проблем, но ще им бъде по-трудно да ви отхвърлят, ако имате осезаеми примери за това как употребата им е тревожна.
Имате ли приятели, които виждате, че се държат различно? Знаете, че имат проблеми вкъщи, в училище, употребяват алкохол, цигари или наркотици? Не ги оставяте сами! Възможно е те да страдат от тревожност или депресия.
Разпознаването на емоциите помага да проследите кога чувства като тъга или безнадеждност продължават по-дълго от обикновено. Депресията е сериозно, продължаващо и често срещано медицинско състояние. Ето някои признаци, на които можете да обърнете внимание: загуба на интерес към нещата, които преди са ги радвали, прекалено много или недостатъчно сън или проблеми с концентрацията. Ако вие или някой ваш познат се нуждаете от помощ, има ресурси и хора, които могат да ви подкрепят.
Ето някои симптоми на депресия, които трябва да имате предвид:
- Чувство на тъга, безполезност, вина и безнадеждност
- Безсъние или прекалено много сън
- Чувство на раздразнителност и неудовлетвореност
- Липса на апетит или преяждане
- Затруднения в мисленето, усвояването на нов материал, запомнянето на нещата и вземането на решения
- Необясними болки и страдания, които не изчезват
- Загуба на интерес към дейности, които обикновено ви харесват
- Повтарящи се мисли за смърт и самоубийство или опити за самоубийство
Да разпознаете симптомите е от съществено значение за получаването на необходимата помощ. При много хора, живеещи с депресия, симптомите са достатъчно тежки, за да причинят проблеми във взаимоотношенията, училището и социалните им дейности. Ако тези симптоми се проявяват повече от месец, трябва да бъдат консултирани с лекар или специалист по психично здраве. Ако младежът не се чувства комфортно да говори с лекар, помогнете му или го насочете към приятел, близък или към линия за помощ (112).
Важно е да запомните, че това може да се случи на всеки. Депресията засяга милиони хора и е лечима. Специалист по психично здраве може да ви помогне да намерите подходящото за вас лечение - от промяна в начина на живот през терапия до лекарства.