Какво е наркотик?
Какво е наркотик?
Какво е въздействието на наркотиците?
Наркотиците променят настроението, мисленето и поведението на човека. Хората ги приемат по различни причини, а ефектът от тях е различен при отделните хора.
Какво е наркотик?
Наркотик е всяко вещество (с изключение на храна и вода), което, когато се приеме в организма, променя физическата и/или психологическата му функция. Наркотиците могат да бъдат законни (напр. алкохол, кофеин и тютюн) или незаконни (напр. канабис, екстази, кокаин и хероин).
Какво представлява психоактивният наркотик?
Психоактивните наркотици въздействат върху централната нервна система и променят настроението, мисленето и поведението на човека.
Какво е въздействието на наркотиците?
Преживяването, което човек изпитва при употребата на други наркотици, ще бъде повлияно от неговите индивидуални характеристики, наркотика и средата или мястото.
Хората употребяват наркотици по различни причини. Някои от причините, поради които хората употребяват наркотици, включват:
За да се забавляват, да се отпуснат, да забравят проблемите или като форма на бягство
За да придобият увереност и да се социализират
От любопитство
За да намалят задръжките
За да се премахне личната отговорност за решенията
За да празнувате или да изразявате съчувствие
За облекчаване на скуката и стреса
Самолечение за справяне с проблеми
Да се впишеш или да се почувстваш част от група
КАКВИ СА ПОСЛЕДИЦИТЕ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ?
Ефектите от употребата на наркотици ще варират в зависимост от:
- конкретната личност - в зависимост от неговото/нейното настроение, физически размери, здраве, пол, предишен опит с наркотика, очаквания от наркотика, личностни качества, дали лицето е приемало храна и дали е приемало други наркотици.
- наркотика - вида на наркотика, използваното количество, неговата чистота, колко често се използва и как се използва.
- мястото - дали лицето употребява с приятели, самостоятелно, в социална среда или у дома, на работа или преди шофиране.
Какви проблеми могат да възнакнат, сързани с физическото здраве?
Толерантност
Редовната употреба може да доведе до толерантност. Това означава, че човек се нуждае от повече от наркотика, за да постигне същите ефекти, които е постигал преди с по-малки количества.
Зависимост
Редовната употреба може да доведе до зависимост. Това означава, че наркотикът се превръща в централна част от живота на човека и той чувства, че не може да функционира правилно без него.
Абстиненция
Когато употребата на дадено вещество се намали или спре, могат да се появят симптоми на отнемане. Тези симптоми могат да включват умора, глад, депресия, намалени нива на енергия, раздразнителност, възбуда, безсъние, параноя, агресия, тревожност или желание за наркотик.
Свръхдоза
Свръхдоза се получава, когато нивото на интоксикация от наркотика достигне точка, в която започва да предизвиква физически и/или психологически вреди.
В последните години синтетичните наркотици се превърнаха в сериозно предизвикателство за Европа. Амфетамините, метамфетамините и синтетичните катинони променят облика на пазара на наркотици. Нови психоактивни вещества продължават да се появяват ежедневно, поставяйки под въпрос адекватността на съществуващите регулаторни и здравни системи, се посочва в Европейския доклад за наркотиците за 2024 г. - годишен преглед, изготвян от Европейската агенция по наркотиците на ЕС.
Последните данни са прогнозирали постъпването на почти 10 000 европейци на специализирано лечение заради зависимост, съобщавайки, че основният им наркотик е амфетамин. Приблизително половината от тях ще търсят подобно лечение за първи път. През 2022 г. лечението заради употреба на амфетамин или метамфетамин, е представлявало поне 15% от лицата, постъпили за първи път на лечение в България, Чехия, Естония, Латвия, Полша, Словакия, Финландия и Турция.
„Важно е до младите хора в България да достига актуална информация за рисковете, на които са изложени при употреба на наркотици. Експертите оценяват ефекта и въздействието на новите вещества като много по-силно и увреждащо от досега познатите, а някои от тях имат все още неизвестни последствия“, казват от Сдружение „Социални иновации“, които наскоро стартираха национална кампания „Знам за наркотиците, но не употребявам!". Инициативата е насочена към превенция сред младите хора на възраст между 15 и 29 години, които да получават разбираема и ясна информация за наркотичните зависимости от медии, социални мрежи, обучения и дискусии.
Появата на нови психоактивни вещества
Пазарът на нови психоактивни вещества в Европа е динамичен и обширен, става ясно още от годишния доклад на Агенцията по наркотици на ЕС. Съществува голямо разнообразие от вещества, които не са обект на международен контрол, но могат да причинят сериозни вреди.
Синтетичните стимуланти, новите психоактивни вещества и синтетичните опиоиди, техните състав и ефекти остават слабо изследвани и потребителите често не знаят какво точно приемат, а рисковете от остра интоксикация, отравяния или хронични здравословни проблеми значително се увеличават.
Опасностите от синтетични канабиноиди
През 2023 г. синтетичните канабиноиди заеха централно място сред новопоявилите се вещества, като девет нови типа бяха регистрирани, четири от които са полусинтетични. Тези вещества често се добавят към продукти, които визуално приличат на канабис, излагайки потребителите на риск от неволно поглъщане. Те са и най-често използваните чрез вейпове, особено популярна мода и в България.
Още по-притеснително е увеличаването на наличността на хранителни продукти, съдържащи синтетични канабиноиди, под формата на сладкиши и други лакомства – например популярните сред тийнейджърите желирани бонбони, достъпни и с поръчка по интернет. Такива продукти, регистрирани в поне пет европейски страни от 2019 г., са довели до сериозни отравяния, включително сред деца. Освен това синтетичните канабиноиди са били открити и в други наркотици, като замърсен хероин, който през 2023 г. причини вълна от отравяния във Франция и Литва.
Ролята на синтетичните катинони
Синтетичните катинони, които често се използват като заместители на амфетамини и MDMA, заемат все по-важно място на европейския пазар на стимуланти. Конфискуват се големи количества 3-CMC (clophedrone) и 3-MMC (metaphedrone), главно внесени от Индия, което подчертава тяхното значение. Допълнителен повод за тревога е, че тези вещества започват да се произвеждат и в Европа. Катиноните често се предлагат заедно с други наркотици, което увеличава риска от сериозни здравни проблеми. През последните години те все по-често се продават като MDMA или се използват за фалшифициране на този наркотик.
Нови синтетични опиоиди: потенциална криза зрее и в ЕС
Новите синтетични опиоиди, като нитазеновите производни, представляват сериозна заплаха за здравето в Европа. Тези вещества са изключително силни и малки количества са достатъчни за производството на голям брой улични дози, което увеличава риска от животозастрашаващи отравяния.
В САЩ синтетичният опиоид фентанил беше в основата на най-голямата обществена здравна криза с висока смъртност. Фентанилът действа пет пъти по-силно от хероина и сто пъти по-мощно от морфина. Дори два милиграма от него могат да бъдат смъртоносни. В Европа тези вещества не са били централен проблем, но ситуацията бързо се променя. Доскоро опиоидът бе познат най-вече в САЩ, но все повече навлиза и в Германия. Статистиката от 2022 г. показва, че най-малко 163 смъртни случая са били свързани с фентанил.
През 2023 г. седем нови синтетични опиоиди бяха докладвани в Европейската система за ранно предупреждение, шест от които принадлежат към нитазеновата група. В Ирландия и Франция бяха регистрирани отравяния, причинени от нитазени, продавани като хероин, а в Естония и Латвия тези вещества вече представляват значителна част от смъртните случаи от свръхдоза.
Експертите са притеснени, че европейският наркопазар може да бъде засегнат и от международни развития, чрез които употребяващите да бъдат подведени и да вземат вещество, което ще ги доведе до неизвестни последици, вероятно по-вредни от предполагаемите. Такъв пример е забраната за отглеждане на опиумен мак в Афганистан, която може да доведе до намаляване на доставките на хероин и потенциална поява на нови синтетични опиоиди като заместители, увеличавайки свързаните с тях рискове. С нарастващото влияние на синтетичните наркотици в Европа се налага преразглеждане на подходите за превенция, лечение и намаляване на вредите, посочват специалистите.
Знам за наркотиците, но не употребявам!
Какво знаете за канабиса?
Канабисът е краткото наименование на два често срещани подвида растения - Cannabis sativa и Cannabis indica.1,2.
Макар че канабисът обикновено се класифицира като депресивен наркотик, произведен от растението Cannabis sativa, той може да има и халюциногенно и известно стимулиращо действие.
Канабисът съдържа най-малко 750 химични вещества, от които 104 са известни като канабиноиди. Основните канабиноиди в канабиса включват делта-9-тетрахидроканабинол (THC), канабидиол (CBD) и канабинол (CBN). THC е основната психоактивна съставка на канабиса, която може да повлияе на настроението и възприятията на човека.
Въздействие върху здравето и рискове
Преживяването, свързано с употребата на наркотици, е взаимодействие между наркотика, човека и околната среда. Ето защо, преживяването на всеки човек, свързан с употребата на наркотици, може да се различава от преживяването на някой друг. Факторите, които могат да окажат влияние, включват:
- Вид на използвания наркотик - чистотата на използвания наркотик, приетото количество, начинът на приемане, комбинацията от приети наркотици и химическият състав на наркотика.
- Индивидуални фактори, свързани със здравословни проблеми, настроение, физическа поносимост, пол, тегло, опит в употребата и очаквания на употребяващия.
- Околна среда - употреба с приятели или самостоятелно, време, достъп до сянка, храна и вода, др.
Знаете ли какви са рисковете за психичното здраве
Връзката между употребата на канабис и психичното здраве не е ясна и досега не е изследвана напълно!!! Както посочихме, ефектът от приема на канабис може да зависи от взаимодействието между наркотика, човека и средата, както и от други фактори, които са причина както за повишен риск от проблеми с психичното здраве. Можем да кажем, че канабисът крие риск от проблем или развиване на хронично състояние на психичното здраве.
Дългосрочните последици за психичното здраве могат да включват:
- Развиване на зависимост
- Шизофрения и психоза
- Депресия и тревожност
- Повишен риск от самоубийство
- Незначителни когнитивни увреждания при тези, които употребяват ежедневно в продължение на 10 или повече години.
Високото съдържание на THC може да увеличи тревожността, депресията и психотичните симптоми при потребители, като същевременно увеличава риска от зависимост и психотични симптоми при хора, които употребяват редовно.
Знам за наркотиците, но не употребявам!
Новите наркотици – още по-опасни и пристрастяващи
Новите наркотици, които включват дизайнерски наркотици и нови психоактивни вещества, са вещества, които са се появили или са станали по-популярни на пазара на наркотици през последните години.
Новите наркотици имат непредсказуеми ефекти върху здравето. Те могат да бъдат също толкова силни или по-силни от съществуващите наркотици и могат да бъдат фатални.
Новите наркотици са вещества, които променят съзнанието.
Дизайнерските наркотици и новите психоактивни вещества идват от много източници. Някои от тях са разработени първоначално като потенциални лечения или химикали за научни изследвания. Други произхождат от незаконни лаборатории и са създадени, за да имитират ефектите на наркотици. Тези новопоявили се вещества често предизвикват сходни ефекти и/или са химически подобни на незаконни или предписвани с рецепта опиоиди, стимуланти, бензодиазапини.
Хората могат да търсят тези наркотици за развлечение или да ги използват за самолечение без медицински надзор. Те могат също така да бъдат добавяни към други наркотици, без купувачът да знае това. В резултат на това здравните ефекти на новите наркотици са до голяма степен неизвестни, като потенциално представляват заплаха за общественото здраве и допринасят за кризата със свръхдозите.
Ефектът на нововъзникващите наркотици зависи от вида на веществото - например дали е нов вид опиоид, депресант, синтетичен канабиноид, психеделик или стимулант. Ефектите му могат да бъдат непредсказуеми и нежелани, особено ако е непозната съставка в друг наркотик. Човек може да не знае какво вещество или вещества е приел в действителност. И тъй като тези вещества са нови на пазара на наркотици, лекарите или изследователите може да не знаят техните ефекти или колко са силни (мощни), докато хората не започнат да посещават спешните отделения или клиниките със симптоми на негативни ефекти върху здравето.
Знам за наркотиците, но не употребявам!
Кокаинът не е за забавление
Кокаинът е пристрастяващ стимулант, произвеждан от листата на растението кока (Erythroxylon coca), което произхожда от Южна Америка. Кокаинът може да се смърка през носа, да се втрива във венците, да се инжектира в кръвообращението или да се пуши.
При употребата на кокаин могат да настъпят сериозни медицински усложнения, включително мантално разстройство при употреба на кокаин и свръхдоза. Също така фалшифицирането на кокаина с високомощния фентанил и свързаните с него вещества има основен принос за нарастващия брой смъртни случаи от свръхдоза наркотици.
Наркотици като кокаина мощно активират механизмите за подсилване в мозъка. Еуфорията или възбудата, която се получава при приемането на наркотика, води до желанието наркотикът да се приема отново и отново.
Механизмите на лекарствената еуфория са разбрани само донякъде, но сега се смята, че включват няколко разпръснати мозъчни структури, наречени "горещи точки на удоволствие", които предизвикват особено интензивно удоволствие, когато се активират едновременно.
Ефектът на кокаина се проявява почти веднага след еднократна доза и обикновено изчезва в рамките на няколко минути до един час. Малки количества кокаин обикновено карат хората да се чувстват еуфорични, енергични, разговорливи и умствено бодри. Наркотикът може също така временно да намали нуждата от храна и сън. Някои хора смятат, че кокаинът им помага да изпълняват по-бързо прости физически и интелектуални задачи, въпреки че при други се наблюдава обратният ефект.
Продължителността на еуфоричния ефект на кокаина зависи от начина на приемане. Колкото по-бързо се абсорбира наркотикът, толкова по-интензивно е полученото опиянение, но и толкова по-кратка е неговата продължителност. При смъркане на кокаин се получава сравнително бавно начало на опиянението, но то може да продължи от 15 до 30 минути. За разлика от това, при пушенето опиянението е по-непосредствено, но може да продължи само от 5 до 10 минути.19
При многократна употреба на кокаин мозъкът започва да се адаптира така, че пътят на удоволствието от употребата става по-малко чувствителен. В усещането за стрес става все по-често, което води до повишено неудоволствие и негативно настроение, когато не се приема наркотик, което е признак на абстиненция. Тези комбинирани ефекти правят засегнатия индивид по-склонен да се фокусира върху търсенето на наркотик вместо върху взаимоотношения, храна или други естествени награди.
Знам за наркотиците, но не употребявам!
Хероин – най-труден за отказване
Хероинът е силно пристрастяващ опиоиден наркотик и употребата му има последици, които далеч надхвърлят индивидуалния потребител. Медицинските и социалните последици от употребата на наркотици - като хепатит, ХИВ/СПИН, последици за плода, престъпност, насилие и нарушения в семейната, работната и образователната среда - имат опустошително въздействие върху обществото и струват милиарди долари всяка година.
Подобно на много други хронични заболявания, разстройствата, свързани с употребата на вещества, могат да бъдат лекувани. Налични са медикаменти за лечение на разстройство, свързано с употребата на хероин, като същевременно намаляват желанието за употреба на наркотици и симптомите на абстиненция.
Когато хероинът попадне в мозъка, той се превръща в морфин и бързо се свързва с опиоидните рецептори. Хората, които употребяват хероин, обикновено съобщават, че усещат прилив на приятно усещане. Интензивността на прилива зависи от количеството на приетия наркотик и на това колко бързо наркотикът навлиза в мозъка и се свързва с опиоидните рецептори. При хероина приливът обикновено е съпроводен от топло зачервяване на кожата, сухота в устата и чувство за тежест в крайниците. Могат да се появят и гадене, повръщане и силен сърбеж. След първоначалния ефект употребяващите обикновено са сънливи в продължение на няколко часа, умствените функции са замъглени, сърдечната дейност се забавя, дишането също е силно забавено, понякога достатъчно, за да бъде животозастрашаващо. Забавеното дишане може да доведе и до кома и трайно увреждане на мозъка.
Повтарящата се употреба на хероин променя физическата структура и физиологията на мозъка, като създава дългосрочен дисбаланс в невронните и хормоналните системи, който не се възстановява лесно.
Проучванията показват известно влошаване на бялото вещество на мозъка вследствие на употребата на хероин, което може да повлияе на способността за вземане на решения, на способността за регулиране на поведението и на реакциите при стресови ситуации.
Хероинът също така предизвиква дълбока степен на толерантност и физическа зависимост. Толерантността се проявява, когато за постигане на същите ефекти е необходимо все по-голямо количество от наркотика. При физическата зависимост организмът се адаптира към присъствието на наркотика.
Симптомите при спиране на наркотика включват безпокойство, болки в мускулите и костите, безсъние, диария, повръщане, студени вълни. Основните симптоми на абстиненция достигат своя пик между 24-48 часа след последната доза хероин и отшумяват след около седмица. При някои хора обаче признаците на абстиненция се проявяват упорито в продължение на много месеци. И накрая, повтарящата се употреба на хероин често води до разстройство, свързано с употребата на хероин - хронично рецидивиращо заболяване, което надхвърля физическата зависимост и се характеризира с неконтролируемо търсене на наркотици, независимо от последствията.
Знам за наркотиците, но не употребявам!
Екстази - никак забавно, изключително опасно!
Метилендиоксиметамфетамин (MDMA) е свързан с видовете наркотици, известни като метамфетамин и амфетамин. Метамфетаминът и амфетамините са стимулиращи наркотици, което означава, че те ускоряват работата на мозъка и централната нервна система. MDMA също ускорява нервната система, но MDMA е различен, тъй като има и халюциногенни и други психоактивни ефекти.
MDMA се продава под формата на таблетки, капсули, съдържащи кристали или прах. Ефектът може да се прояви в рамките на 1 час и да продължи около четири часа. Това варира в зависимост от лицето, наркотика (включително дозата) и средата.
Методът на употреба също може да причини вреда. При смъркане могат да се получат изгаряния и рани по мембраната, която очертава вътрешната част на носа.
Преживяването при употребата на наркотици е взаимодействие между наркотика, човека и околната среда:
- в зависимост от наркотика - чистота на приетия наркотик, приетото количество, начинът на приемане, комбинацията от приети наркотици и химическият състав на наркотика.
- в зависимост от приемащия наркотика – има ли той/тя здравословни проблеми, настроение, физическа поносимост, тегло, опит в употребата и очаквания на употребяващия.
Средата, в която често се употребява MDMA, като нощни клубове и фестивали, може да увеличи риска от увреждане.
MDMA може да причини вреди по следните начини:
- Хипертермия (топлинен удар)
- Хипонатриемия (водна интоксикация/токсичност)
Токсичност на серотонина - серотонинът е хормон и невротрансмитер (химически пратеник), произвеждан в мозъка. MDMA предизвиква отделяне на серотонин (повече от нормалното). Той също така пречи на организма да реабсорбира серотонина.
Като експерт по борбата със зависимостите Сирма Георгиева разказва кои са основните причини за това младите хора да се обърнат към наркотиците, както и кои са ключовите "червени флагове" в поведението на един тийнейджър, които издават, че може да взема дрога.
Какви са последствията от употребата на наркотици - зависимост, физически и ментални заболявания, промяна в отношенията и отхвърляне от обществото
Какво се случва с мозъка, когато човек приема наркотици?
Повечето наркотици въздействат върху "веригата за възнаграждение" на мозъка, като предизвикват еуфория, както и го заливат с химическия пратеник допамин. Правилно функциониращата система за възнаграждение мотивира човека да повтаря поведението, необходимо за процъфтяването му, като хранене и прекарване на време с близките. Приливът на допамин във веригата за възнаграждение води до подсилване на приятни, но нездравословни поведения като приемането на наркотици, което кара хората да повтарят поведението отново и отново.
Тъй като човек продължава да употребява наркотици, мозъкът се адаптира, като намалява способността на клетките във веригата за възнаграждение да реагират на нея. Това намалява възбудата, която човекът изпитва, в сравнение с възбудата, която е изпитвал при първото приемане на наркотика - ефект, известен като толерантност. Те могат да приемат повече от наркотика, за да се опитат да постигнат същото опиянение. Тези мозъчни адаптации често водят до това, че човекът все по-малко може да изпитва удоволствие от други неща, които някога е харесвал, като храна, секс или социални дейности.
Дългосрочната употреба предизвиква промени и в други мозъчни химически системи и вериги, като засяга следните функции:
· учене
· преценка
· вземане на решения
· стрес
· памет
· поведение
Въпреки че са наясно с тези вредни последици, много хора, които употребяват наркотици, продължават да ги приемат, каквато е същността на пристрастяването.
Какво е пристрастяване към наркотици?
Много хора не разбират защо и как други хора се пристрастяват към наркотици. Те може би погрешно смятат, че тези, които употребяват наркотици, нямат морални принципи или воля и че биха могли да спрат употребата на наркотици просто като решат да го направят.
В действителност пристрастяването към наркотици е сложно заболяване и за отказването от тях обикновено е необходимо нещо повече от добри намерения или силна воля. Наркотиците променят мозъка по начин, който прави отказването трудно дори за тези, които искат да го направят. За щастие изследователите знаят повече от всякога за това как наркотиците влияят на мозъка и са открили лечения, които могат да помогнат на хората да се възстановят от наркотичната зависимост и да водят продуктивен живот.
!!! Пристрастяването е хронично заболяване, което се характеризира с търсене и употреба на наркотици, които са натрапчиви или трудно се контролират, въпреки вредните последици. !!! Първоначалното решение за приемане на наркотици е доброволно за повечето хора, но повтарящата се употреба на наркотици може да доведе до промени в мозъка, които поставят под въпрос самоконтрола на пристрастения човек и пречат на способността му да се противопоставя на силното желание да приема наркотици. Тези промени в мозъка могат да бъдат трайни, поради което наркоманията се счита за "рецидивиращо" заболяване - хората, които се възстановяват от нарушения в употребата на наркотици, са изложени на повишен риск да се върнат към употребата на наркотици дори след години, в които не са приемали наркотици.
Често се случва човек да се върне към лечението, но това не означава, че лечението не работи. Както и при други хронични здравословни състояния, лечението трябва да е постоянно и да се коригира в зависимост от това как реагира пациентът. Плановете за лечение трябва да се преразглеждат често и да се променят, за да отговарят на променящите се нужди на пациента.